Co nás baví na práci ve Správní radě?

A proč jsme se stali patrony SPOLU Olomouc? 

 Lidé ze Správní rady

Zeptali jsme se (nejen) na jejich práci ve Správní radě

Mgr. Daniela Maštalířová, DiS.

Předsedkyně Správní rady

Dančo, jak bys popsala svou práci předsedkyně Správní rady?                         Podpora a podílení se na chodu organizace, práce s lidmi a pro lidi.

Řekni jedno slovo, kterým popíšete svoji práci.                                                           

Inspirativní

Co děláš, když večer nemůžeš usnout?                                                                         

Za posledního půlroku se mi to nestalo a myslím si, že ani dlouho nestane (syn Vojtěch)😊 Ale pokud přece jen, tak mě zaručeně uspí příjemný hlas Jiřího Dvořáka v audioknize "Mnich, který prodal své ferrari".


Kdyby zvířata uměla mluvit, s kterým by sis nejraději popovídala a proč?           

Delfín, nejen, že je velmi inteligentní, aktivní a společenský, ale ke spánku využívá jen polovinu mozku, druhou hemisférou je bdělý, přičemž obě poloviny může střídat 😊 (člověk by pak nebyl unaven z nedostatku kvalitního spánku, viz otázka výše). A co čem bych si s ním popovídala? O jeho hravosti, lehkosti, aktivitě a společenskosti v hloubkách nedozírných moří.


Hana Nepejchalová

Členka Správní rady

Hani, co pro tebe znamená práce ve Správní radě a co tě na této práci baví?

Mít možnost podílet se na chodu SPOLU Olomouc a tlumočit potřeby neformálních pečovatelů a jejich rodinných příslušníků nebo osob blízkých. Prostě chci být u toho. Baví mě kreativita. Jedním slovem Intenzivní.

Jakou bys chtěla být pohádkovou postavou?

Rákosníček.

Co bys dělala, kdybys našla tučňáka v mrazáku?

Nabídla bych mu chladničku, je tam tepleji.


Ing. arch. Zdeňka Pospíšilová

Členka Správní rady

Zdeno, co pro tebe znamená práce ve Správní radě a co tě na této práci baví?

SPOLU mě baví jako dům, který jsem pomáhala stavět. Jak jinak, když jsem původní profesí architekt. Těší mě, že vyrostl na dobrých základech, které unesou dostavby, přístavby a nadstavby a všechny renovace, které jsou časem potřeba, aby se z domu nestala ruina. Je blaho sledovat, jak dům kypí životem a plní funkci, pro kterou byl postaven.

Stále mě těší podílet se na jeho správě i spolurozhodovat o tom, kde jaká cihla patří. Je to můj závazek a zodpovědnost vůči lidem s mentálním postižením, na jejichž podporu jsem před lety SPOLU Olomouc spoluzakládala.

Sem tam pomůžu SPOLU i jinak. S výroční zprávou, s dobročinnou aukcí, zprostředkováním sponzora. To je další strana téže mince. Pro radost a pro užitek...

Jak si představuješ perfektní sobotní ráno?

Na chalupě u lesa, obklopena zvuky přírody. Tetelím se blahem a dobíjím baterky. Tu představu se mi podařilo dohonit. V sobotu po ránu jsem dobitá a blažená. Heurékáááá...Anna Tomášková

Členka Správní rady

Aničko, co obnáší tvá práce ve Správní radě a co tě na této práci baví?

Jako členka Správní rady se snažím hlavně šířit a chránit dobré jméno, hodnoty a vizi organizace. Na své práci mám ráda různorodost.

Jak si představuješ perfektní sobotní ráno?

Žádný budík, vůně čerstvé kávy, snídaně do postele.Mgr. Petr Šeda

Člen Správní rady

Petře, proč jste se rozhodl přijmout nabídku stát se členem Správní rady?

Se SPOLU Olomouc jsem se poprvé setkal před 15 lety, kdy jsem pro klienty Sociální rehabilitace zprostředkovával praxi v komerčním podniku, kde jsem tou dobou pracoval. Protože mi poslání a cíle organizace dávají smysl, neváhal jsem s rozhodnutím stát se členem správní rady. Současně pro mě bylo motivací i možnost uplatnit své bohaté zkušenosti nabyté v řízení a přímé práci v neziskového sektoru, státní správě, a i z dlouholetého působení v komerčním sektoru. Na oplátku očekávám nové zkušenosti, které mi práce přinese.

V jakém knižním/filmovém příběhu byste se chtěli na jeden den ocitnout?

Protože jsem od povahy dobrodruh, zároveň mám rád klid, někdy i samotu, jsem manuálně zručný a nevadí mi improvizace, klidně bych i víc jak jeden den strávil jako Robinson Crusoe.

Kdybyste mohl/a mít talent úplně na cokoliv, co byste si vybral/a?

To je hodně těžká otázka, protože já mám talent skoro na vše 😊 Ale jednu věc bych si přece jen přál: porozumět správně ostatním lidem – rozumět tomu, co nám chtějí říci a nikoliv jen tomu, co my jim rozumíme. 


Ing. Kateřina Holly

Členka Správní rady

Katko, proč ses stala členkou Správní rady?

SPOLU Olomouc je pro mne srdcová záležitost. Proto, když mi byla nabídnuta funkce členky Správní rady, jsem bez váhání souhlasila. Jsem ráda, že mohu být (opět) členem "Spolácké party". Těším se na tuto novou kapitolu a moc si vážím této příležitosti.

Co uděláš, když spatříš deprimovaného tyranosaura, který si musí ustlat postel?

Obejmu ho a řeknu mu, ať se na to vykašle! Protože na světě existují tolik zajímavějších činnosti, než právě stlaní postele!

Jakou nejzbytečnější věc ses ve škole naučila a pořád si to pamatuješ?

Podle jakého vzoru se skloňuje město Bruntál 😊 A potom ještě rok vydání Zlaté buly sicilské.


Miroslav Petr

Člen Správní rady

Mirku, proč jsem se stal členem správní rady?

Profesně jsem zcela mimo obor sociálních služeb, ale SPOLU Olomouc nám už dlouho pomáhá s péčí o našeho syna. Pamatuji velmi těžké období, kdy SPOLU byla jedna z mála organizací, která měla vůli hledat a najít způsob, jak nám pomoci. Členství mi bylo nabídnuto, abych do působnosti rady vnesl pohled příjemců poskytovaných služeb a já tuto příležitost vnímám jako možnost alespoň částečně vrátit podporu, které se nám dostává.

"Za peníze si štěstí nekoupíte." Souhlasíte s tímto známým rčením?

S ohledem na osobní zkušenost velmi. Ale také s tím, že "Nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř" a zejména že "Všechno zlé je pro něco dobré". Syn onemocněl ve věku pouhých tří měsíců a celou rodinu to neuvěřitelně stmelilo. Jakkoliv to může znít jako klišé, k mému úžasu a s odstupem už více než 20 let opakovaně zjišťuji, že jsme často šťastnější, než spousta známých okolo nás.

Kdybyste mohl mít talent úplně na cokoliv, co byste si vybral/a?

Tak kdybych mohl termín "na cokoliv" pojmout doslovně, chtěl bych umět létat. Ta svoboda...😊


Patroni SPOLU Olomouc

Anna a Břetislav Gazdovi

Patroni SPOLU Olomouc

Co pro vás znamená být patrony SPOLU Olomouc?

Nemáme rádi lhostejnost. Lidé s mentálním postižením jsou pořád nějak mimo společnost, lidé nevědí jak se k nim chovat. Chtěli jsem to aspoň trošku změnit. A proto jsme si SPOLU Olomouc vybrali. Jejich klienti jsou lidé absolutně upřímní, nezáludní, je nám mezi nimi dobře. A máme je opravdu rádi.

Aničko, pokud by jsi měla žít v jiné zemi - ve které a proč?

Chtěla bych žít ve Skotsku. Táhne mě to tam, mám pocit, že jsem tam prožila některý ze svých předchozích životů.

Jak si představuješ perfektní sobotní ráno?

Perfektní sobotní ráno si představuji na terase chaty uprostřed lesa, sluníčko svítí, kromě zpěvu ptáčků vnímám absolutní klid a pohoda. Kafíčko a k němu moje oblíbené koláčky :-)