2023                                   

ROK DŮSTOJNOSTI 

Následující příběh představuje jednu z konkrétních forem podpory lidí s mentálním a kombinovaným postižením, kterou ve SPOLU Olomouc nabízíme. Naše služby cílíme tak, abychom našim uživatelům otevírali dveře k větší nezávislosti a k životu v přirozeném prostředí. 


"Lidi už mě poznávají a jsou rádi, že jim roznáším," říká mladý muž, který žije v malé vesnici poblíž Olomouce. Je velikou radostí pozorovat, když někoho práce baví a zároveň z ní má prospěch a vnímá i přínos pro druhé.

Poté, co ukončil svá učňovská studia, hledal, kam by dál směřoval své kroky. Ocitl se, díky doporučení, ve službě Sociální rehabilitace SPOLU Olomouc. Přibližně rok si s podporou asistenta zkoušel různé pracovní činnosti: např. navázal na svá zahradnická studia prací v Rozáriu olomoucké Flory.

Následně si při individuálním plánování dalšího rozvoje zvolil příležitost roznášet letáky v centru města Olomouc. S nadšením se do toho pustil; v Sociální rehabilitaci našel zázemí pro přípravu letáků i podporu asistenta po dobu zapracování.

Dnes, po necelém roce, roznáší sám, po tři dny v týdnu, přibral si další lokality a těší se z "plodů" své práce.

Společně s pracovníky také prezentuje svou cestu za vysněnou prací na workshopech nebo konferencích.Myšlenka Roku důstojnosti:

"Systém podpory lidí s mentálním postižením nutně potřebuje reformy, které zajistí lepší porozumění mentálnímu postižení a souvisejícímu chování, dostupnou síť komunitních služeb pro všechny a adekvátní podporu formálních i neformálních pečujících."

Rok důstojnosti je rokem konkrétních a viditelných kroků ke zlepšení kvality života a dostupnosti podpory v přirozeném prostředí pro lidi s mentálním postižením.

V lednu 2023 během Noci důstojnosti, piety za Dorotu Šandorovou, zazněla řada příslibů zlepšení systému podpory lidí s mentálním postižením od předních politiků. Aby nezůstalo jen u slibů, sledujeme i my kroky státu a sami budeme aktivně na změnách pracovat.