Co se nám daří v Sociální rehabilitaci

06.05.2020

Pan J. žije se svou rodinou v blízké obci nedaleko Olomouce. Velmi dobře ovládá počítač a další technické přístroje, které nás obklopují. Je vyučen v oboru zahradnické práce.

Po skončení střední školy hledal práci; nejdříve neúspěšně s pomocí ÚP, pak (už s větším úspěchem) skrze podporované zaměstnávání Sociální rehabilitace SPOLU. Dostal časově limitovanou příležitost jako uklízecí pracovník ve společném projektu Technických služeb města Olomouce a společnosti Zeměsvit. Na poloviční úvazek uklízel vždy po dobu tří měsíců na jaře a na podzim některou z místních částí Olomouce (Holice, Nová Ulice). Působil v menším týmu a osvojoval si nové pracovní kompetence, jako například schopnost snášet zátěž či být přiměřeně samostatný.

Poté, co tato příležitost po 2 letech skončila, začal J. opět s pomocí služby Sociální rehabilitace hledat novou pracovní pozici: pátrali jsme jak v oblasti uklízení, s níž měl zkušenost, tak v oblasti práce ve skladu, kde by mohl uplatnit své fyzické přednosti, nebo ve sféře obsluhy IT technologií. Po několika pokusech se mu ozvali z internetového obchodu zaměřeného na prodej zdravotnických potřeb a materiálů. Úvodní pohovor vyjasnil panu J. pracovní náplň: příprava balíků pro expedici. Pro tuto činnost potřeboval uplatnit: svou zručnost a motorické schopnosti; jednoduchou rozvahu a odhad velikosti a množství; umění přijmout, vytisknout a zpracovat objednávku; být schopen komunikovat a kooperovat se svými kolegy.

Pan J. využil podporu k zapracování zejména v samotném začátku, kdy pracovní asistence probíhala po celou pracovní dobu (4 hodiny denně). Tato intenzivní podpora pomohla J. překlenout počáteční obavy a vytvořila mu prostředí, v němž se mohl začít učit novým úkolům. Učil se velmi rychle, a tak po zhruba 2 týdnech se začal osamostatňovat. Dnes pracuje spolehlivě a vytrvale, zvládá mnoho nových činností, baví se s kolegy; brzy mu vyprší zkušební doba. J. je v zaměstnání spokojený, jeho práce přináší užitek - připravuje mj. ochranný zdravotnický materiál do nemocnic, ordinací a kanceláří.