„Krvavá svatba“ Divadla Maatwerk v Olomouci

02.03.2009

Ve dnech 2. až 5. března 2009 se Olomoučanům po 4 letech opět představil holandský divadelní soubor Maatwerk. V rámci šesti komorních představení nabídl více jak čtyřem stům diváků náročné dramatické téma. Maatwerk představil adaptaci vzrušujícího dramatu Federica Garcíi Lorcy z horoucí Andalusie "Krvavá svatba".

Režisér a dramaturg představení tentokrát zvolili formu avantgardní malé scény, kde se publikum změnilo ve svatební hosty. Scéna 1. - diváci (svatební hosté) přichází do divadelního sálu, blahopřejí novomanželům a předávají jim svatební dary (divadelní rekvizity). V úvodní scéně dochází k "fyzickému" prolnutí světů lidí s postižením a bez postižení. Velmi silný okamžik pro veřejnost, která dosud neměla příležitost takto zblízka pobýt v kontaktu s osobou s mentálním postižením a následně s ní prožít celý dramatický příběh Krvavé svatby.

Herci s mentálním postižením předvedli silné a působivé divadlo. Tento ojedinělý soubor dokázal, že si poradí stejně dobře s tragédií jako se svými proslulými pouličními fériemi. Všechny reprízy v zaplněném divadelním sále Domu armády v Olomouci se setkaly s bouřlivým ohlasem diváků, nic nevadilo, že herci hovořili rodnou holandštinou. Diváci oceňovali profesionální "průnik" osobností herců do postav a ten, kdo dříve osoby s mentálním postižením nepotkal, měl příležitost vidět na vlastní oči, co pod kvalitním vedením herci dokáží.

A co ještě oceňujeme na Maatwerku?
Je to inkluzivní princip spolupráce s lidmi s mentálním postižením - princip partnerství a vzájemného respektu. Maatwerk je živoucím příkladem, že výsledkem takové spolupráce může být plnohodnotný výsledek, v případě Maatwerku umělecký počin, sdělný a obohacující široké spektrum diváků.
A to je pro nás ve SPOLU velmi povzbuzující, protože se snažíme uplatňovat stejné principy při poskytování sociálních služeb lidem s mentálním postižením - tedy seč nám to zákon o sociálních službách dovolí ...

Záštitu nad představením Theatre Maatwerk v Olomouci převzali:
Primátor statutárního města Olomouce Martin Novotný a Rektor Univerzity Palackého v Olomouci Lubomír Dvořák.

Projekt podpořili: Statutární město Olomouc, Kooperativa pojišťovna, a.s., VIG Holandská nadace jevištního umění a Armáda České republiky.